3 lip Brak komentarzy admin Podróże , ,

Góry to miejsce wypoczynkowe cieszące się niesłabnącą popularnością. Tłumy turystów oblegające górskie miejscowości i mnóstwo ludzi chodzących po najprzeróżniejszych szlakach są tego niezbitym dowodem. Nic dziwnego – po całym sezonie pracy, nierzadko siedzącej gdzieś w centrum dużego miasta, marzymy o tym, by wyrwać się na prowincję, pooddychać świeżym powietrzem i zażyć większej dawki ruchu. Aktywny wypoczynek jest zbawienny dla zapracowanego człowieka. Dlatego góry wciąż są jednym z głównych punktów wypadowych w czasie urlopów. A w Polsce gór do wyboru mamy mnóstwo – pasmo Sudetów, Tatry, Beskidy, Bieszczady. Każde miejsce inne, ale każde na swój sposób wyjątkowe, przyciąga rokrocznie kolejnych koneserów górskich wędrówek.

Wciąż ogromną popularnością cieszą się wypady w góry niskobudżetowe, niejako „dzikie”, ze spaniem pod namiotami gdzieś na kempingach z dala od miasta. Nic dziwnego – czasem warto całkowicie odciąć się od cywilizacji, by móc faktycznie od niej wypocząć. Forma jeżdżenia w góry za małe pieniądze, z noclegami na kempingach czy w małych hostelach jest popularna nie tylko wśród biednych studentów – taką formę wypoczynku nierzadko preferują również osoby, które byłoby stać na nocleg w droższym hotelu z wszelkimi wygodami. Lecz co to byłby za odpoczynek od cywilizacji? Wciąż jest mnóstwo ludzi, którzy wyjazdy w góry łączą z odcięciem się od wszystkiego i mentalnym wypoczynkiem od elektroniki czy bieżących spraw.

A w Polsce miejsc oferujących tego typu wypoczynek wciąż jest wiele. Popularne są Tatry – choć tam coraz trudniej o odpoczynek z dala od ludzi, gdyż wiele osób wybiera spędzenie urlopu właśnie tam, przez co Tatry są, nie ukrywajmy – nieco zadeptane. Sporo ludzi, choć mniej, przyciągają też Bieszczady, niezmiennie kojarzone z naszym małym „końcem świata”, gdzie kończy się cywilizacja, a dalej to już tylko lasy. Te klimaty wciąż znajdują swoich koneserów i wiele ludzi regularnie wraca w tamte regiony, by posmakować wakacji w głuszy gdzieś w bieszczadzkiej wiosce. Ale w Polsce mamy wiele innych miejsc które są piękne, lecz zapomniane – tam koneserzy turystyki z dala od miasta również chętnie się wybierają, szczególnie ci, którym faktycznie zależy na tym, by być z dala od ludzi. Ciekawe miejsca godne odwiedzenia to Beskid Niski i Wyspowy. To mało turystyczne regiony, gdzie znajdzie się jakiś hostel, natomiast na pewno nie znajdziemy tam żadnego większego, znaczącego miasta turystycznego. Wprost idealne miejsce dla kogoś, kto ma ochotę wybrać się w góry i nie spotkać żywej duszy na szlaku. Te pasma górskie nie są wysokie, stąd niska ich popularność – niemniej pobyt tam to gwarancja stuprocentowego, samotnego obcowania z naturą.

Jeżeli jesteś samotnikiem i szukasz ucieczki od cywilizacji, lub po prostu jesteś zmęczony zgiełkiem miejskim – wakacje w górach będą dla ciebie wspaniałą okazją do odpoczynku od codzienności. Weź plecak i wybierz się na szlak gdzieś w Tatry, Bieszczady, czy inne miejsce – niewątpliwie wrócisz odmieniony, z nowymi siłami do zmagania się z codziennością.