Skuteczna technika znajdywania i bukowania tanich biletów lotniczych wymaga sprytu i przede wszystkim dużej dozy cierpliwości. Nie wystarczy kilka minut, czasem są potrzebne całe godziny, aby zdobyć upragniony bilet za akceptowalną cenę.

Jak więc tanio latać i nie przegapić najbardziej atrakcyjnych ofert? Na cenę tanich biletów lotniczych wpływa głównie cel podróży oraz jej czas. Najlepiej unikać wysokiego sezonu, a więc nie kupować biletów w okresie wakacyjnym, świątecznym lub przypadającym na długie weekendy. Co naturalne, ceny będą się znacznie różnic od zwyczajnych i mogą wystrzelić nawet o kilkaset procent w górę. Kiedy więc jest najlepszy czas na zakup? To jesień – miesiące takie jak październik i listopad, wiosna czyli okres od lutego do kwietnia oraz wartą uwagi wskazówką jest zakupowanie biletów w środku tygodnia.

Wśród popularnych kierunków, warto wybierać te pracownicze – sprawdzają się w chęci oszczędzania dużo lepiej od turystycznych. Przykładem może być lot do Oslo czy też Sztokholmu, które w ostatecznym rachunku wychodzą o wiele taniej od spopularyzowanych kierunków takich jak Hiszpania, Malta czy Malezja.

Główną zasadą, której powinien trzymać się każdy turysta pragnący zaoszczędzić jest kupowanie jak najwcześniej, dzięki czemu będzie można znaleźć najlepsze tanie bilety lotnicze. Planowanie wycieczki powinno odbyć się odpowiednio wcześnie, nawet 3 do 6 miesięcy przed docelowym terminem jej realizacji. Uchroni to przed niebagatelnymi kwotami biletów rezerwowanych w tzw. ostatniej chwili. Warto przeglądać strony różnych linii lotniczych kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie, ponieważ atrakcyjne oferty mogą zdarzyć się w każdym momencie i przyczynić się do znalezienia naprawdę opłacalnej promocji. Tym bardziej, że trzeba mieć na uwadze, że tanie bilety i atrakcyjne cenowo oferty rozchodzą się w zastraszająco szybkim tempie. Aby zapobiec pominięciu jednej z nich, warto zapisać się do newsletterów oferowanych przez niemal wszystkie linie lotnicze.

Co jeszcze warte zauważenia? Warto bukować loty z lądowaniem na lotniskach peryferyjnych. Są znacząco tańsze od tych najbardziej popularnych wśród turystów i uczęszczanych przez największe rzesze podróżujących. Takie lotniska znajdując się najczęściej w ofertach nisko-kosztowych przewoźników i są wspaniałą alternatywą. Warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej są oddalone od największych ośrodków i miast o około 100 kilometrów.

Zawsze warto porównywać tanie linie z tradycyjnymi przewoźnikami. Ich ceny najczęściej są bardzo konkurencyjne, a linie obsługują główne porty lotnicze. Ceny biletów lotniczych na stronach przewoźników potrafią zmieniać się nawet kilka razy dziennie. Jednym z trików jest niewpisywanie daty wyjazdu w wyszukiwarce na stornie internetowej. Co to da? Otóż, w skrajnych przypadkach, wyświetlana cena biletu będzie mniejsza nawet do 90-ciu %. Dobrym rozwiązaniem będzie wpisanie daty wcześniejszej, a następnie „przeklikanie” jej do tej faktycznie przez nas wybranej. Jedna z teorii niektórych z podróżników mówi o logowaniu w ostatniej możliwej chwili.