3 lip Brak komentarzy admin Podróże , , ,

Najazd na zamek to hasło, które jednoznacznie może kojarzyć się ze epoką średniowiecza. Ale nie oznacza to, że nie ma w sobie ono niczego ze współczesności. Bo gdyby tak przyjrzeć się, jak wygląda ruch turystyczny właśnie w obrębie tego typu miejsc, można by śmiało powiedzieć, że każdy zamek i współcześnie przeżywa swoje oblężenie. Oczywiście średniowiecze już dawno minęło, a najazdy turystów nie mają na celu dosłownego zdobycia zamka, ale jednak jest to bardzo zbliżony proces.

Szukając pomysłu na odkrywanie piękna otaczającego świata, człowiek bardzo często zanurza się myślami w czasy odległe. Powrót do historii pozwala nie tylko oderwać się od codziennych problemów, ale też spojrzeć na nie z perspektywy historycznej. O nabieraniu dystansu do życia można by powiedzieć bardzo wiele. Ale nie on jest celem poniższych rozważań. Dlatego też warto skoncentrować się na aspekcie podróżowania. Ale nie w czasie, które przenosi w średniowiecze, tylko w podróżowanie, które jest de facto na wyciągniecie ręki. A to, jak się okazuje, bardzo często wiąże się właśnie ze zwiedzaniem zamków i pałaców. Z czego to wynika? Po części na pewno z ciekawości. A i czynnik patriotyczny nie pozostaje bez znaczenia. Świadomość, że każdy zamek to część historii, która kształtuje tożsamość człowieka w dużym stopniu, sprawia, że człowiek tak naprawdę ciągnie do tego typu miejsc.

Czy istnieje w Polsce region, w którym nie można by było znaleźć choćby jednego zamku? Raczej nie. Wystarczy zresztą odwiedzić dobry portal turystyczny, aby zobaczyć, że zamki to jedna z kluczowych kategorii odwiedzanych miejsc. Są właściwie wszędzie. I wszędzie stanowią niemą opowieść o dawnych czasach. To, jak jest ona interesująca, w dużej mierze zależy od zagospodarowania przestrzeni. Nie wszystkie bowiem zamki przystosowane są tego, aby pełnić funkcję obiektu o charakterze turystycznym. Wiele nie zostało odbudowanych, czy chociażby zabezpieczonych po zniszczeniach, jakie przyniosła choćby druga wojna światowa. Nie na każdym więc zamku można spotkać się z podobnymi warunkami. Te, które popadły w ruinę, odwiedzającym je turystom przypominają fragmenty historii miejsca. Ale na szczęście nie wszystkie zamki straszą dziś gołymi, zniszczonymi murami i fundamentami. Odwiedzając portal turystyczny można znaleźć wiele zamków, które wręcz zapraszają, aby je odwiedzić.

Odrestaurowane, wyremontowane, często są siedzibami muzeów, czy instytucji kultury. A są też i takie, które nastawione są na typową rekreację. Nie można nie wspomnieć też o imprezach tematycznych, które przy zamkach regularnie się odbywają. Najczęściej odwołują się one d czasów, w których zamek powstał i przeżywał lata świetności. Można więc na dziedzińcach nieraz zobaczyć polskich rycerzy, a nawet wojów, którzy byli przed nimi.Współczesny wypad na zamek to zawsze okazja, aby dobrze odpocząć. Ilość atrakcji, jakie zapewniają takie miejsca sprawia, że głowa odpoczywa od współczesnych zmartwień. A to zawsze przynosi swoiste ukojenie dla duszy i ciała.