Jest takie miejsce na mapie Europy charakteryzujące się ciszą, spokojem, równowagą. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cała Finlandia.

Niezwykła moc natury
Ten północny kraj potrafi zaskoczyć nie tylko ogromną ilością niesamowitych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nieokiełznanym lasem. Każdy może zagłębić się w dowolne miejsce (nie istnieją ograniczenia związane z zakazem wchodzenia do prywatnych lasów), przejść się po leśnej ściółce i nazbierać pełne kieszenie owoców leśnych. Co zadziwiające, na terenie kraju znajduje się ponad 30 parków narodowych, a wstępu do nich nie ograniczają żadne zapłaty. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, najczęściej spotykanym będzie puszczyk i orzeł przedni. Wybierając się do parków, warto uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari położony na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, że w pierwszym z wymienionych spotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, która jest poprzetykana rozrzuconymi nieregularnie wysepkami (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają niesamowicie malownicze krajobrazy, na które składa się spora liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, potężnymi lasami.

Urok największych miast
Poznając Finlandię, warto odwiedzić kilka głównych miast, które są atrakcyjne dla turystów pod względem zabytków i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea zapoznające z kulturą i tradycją kraju. Helsinki zauroczą ciekawymi galeriami, Portem Południowym oferującym rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, a także niezwykle przyciągającą zainteresowanie katedrą św. Mikołaja. To kultura i wielobarwność miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Turystów kuszą również tutejsze teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) oraz Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wspaniałymi wystawami sztuki. W Tampere czyli przemysłowym centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zaciekawi oryginalnym gmachem Lappia-talo wzniesionym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieba
Wśród atrakcji, których nie da się zapomnieć, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można obserwować 10 do 20 dni każdego roku. Choć przebywając w Laponii, która jest najbardziej wysuniętym na północ miejscem kraju, można być świadkiem zorzy niemal codziennie, gdy tylko pozwoli na to niebo – wyzbyte jakiejkolwiek chmury. Z niewątpliwie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie chowa się za horyzontem w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z wielu niecodziennych miejsc. Wśród najważniejszych znajduje się Naantali – miasteczko portowe, w którym założono park rozrywki Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Kolejnym ważnym punktem wycieczki powinna stać się podbiegunowa Laponia, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która funkcjonuje również latem. W położonym w niedalekim sąsiedztwie Santa Parku można zobaczyć Szkołę Elfów i elfickiej kaligrafii oraz piekarnię „Pana Imbira”. Warto odwiedzić również wioskę lodową, która może poszczycić się wspaniałą scenerią. Wśród obowiązkowych miejsc do zobaczenia jest także zamek ze śniegu (Kemi), W pewnych rejonach łatwo natknąć się na zaprzęgi psów Husky czy też składające się z reniferów. Dużą popularnością cieszą się również sauny fińskie, których niezaprzeczalnie główną funkcją jest służenie jako miejsce spotkań towarzyskich oraz relaksu. Prostota kuchni fińskiej urzeka takim potrawami jak potrawy z renifera.