21 lut Brak komentarzy admin Podróże

Nie da się ukryć, że coraz więcej turystów z naszego kraju decyduje się na zaplanowanie swoich wymarzonych wakacji w Chorwacji. Kraj ten wyróżnia się przede wszystkim tysiącem zabytków, pięknymi krajobrazami oraz plażami, a także niesłychaną gościnnością. Na uwagę zasługują jednak wyspy, zlokalizowane tuż u wybrzeży kraju. Największą z nich jest Krk, która jest idealnym miejscem na wymarzone wakacje!

O wyspie Krk – największej w Chorwacji!

Krk w Chorwacji to coraz popularniejszy kierunek turystyczny, co jednak nie powinno nas dziwić. Wyspa ta jest absolutnie magiczna, a także pełna niezapomnianych atrakcji. Co jednak powinniśmy o niej wiedzieć, zanim zdecydujemy się tam wyjechać? Otóż jest to największa wyspa chorwacka zlokalizowana na Morzu Adriatyckim. Ma ona powierzchnię aż 405 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją około 20 tysięcy mieszkańców. Wyspa Krk zlokalizowana jest blisko lądu, dzięki czemu ma ona szereg dogodnych połączeń z kontynentalną częścią kraju. Nie musimy korzystać tylko i wyłącznie z przepraw promowych, gdyż możemy na nią dojechać także własnym samochodem – most na wyspę Krk pozwoli nam na podziwianie niesamowitych widoków. Najwyższym punktem na wyspie Krk jest Obozowa – 568 metrów nad poziomem morza. Choć wyspa Krk posiada wiele mniejszych i większych miejscowości, to jednak mieszańcy skupiają się głównie w stolicy wyspy, czyli w mieście o tej samej nazwie. Tam również znajdziemy najwięcej atrakcji i zabytków o historycznym znaczeniu. Wyspa Krk zlokalizowana jest blisko Rijeki więc turyści mogą się na nią udać bezpośrednio z lotniska – kursują dogodne połączenia promowe, autobusowe, a można także skorzystać z możliwości wypożyczenia samochodu.

 Wyspa Krk – atrakcje

Największa wyspa chorwacka – Krk stała się tak popularna wśród turystów głównie ze względu na szereg atrakcji, jakie może nam ona zaoferować. Nie tylko znajdziemy tam szereg niesamowitych zabytków, ale także możemy nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami. Wobec tego, jakie są największe atrakcje, jakie czekają na nas na tej wyspie? Otóż możemy do nich zaliczyć:

  • Miasto Krk – największe miasto i stolica wyspy Krk oferuje nam możliwość cofnięcia się w czasie. Stare Miasto zachwyca swoim unikalnym klimatem, a dodatkowo pozwoli nam na bliższe spotkanie z niesamowitą architekturą.
  • Jaskinia Biserjuka – to niesamowita i całkowicie naturalnie uformowana jaskinia, którą znajdziemy w pobliżu miasta Silo.
  • Kościół i klasztor w Glavotok – Glavotok to niewielka i malownicza osada zlokalizowana na zachodnim krańcu wyspy Krk. To właśnie tam, na niewielkim wzgórzu wznosi się zabytkowy kościół i klasztor, który jest jedną z największych atrakcji wyspy.
  • Miasto Vrbnik – to miasto jest prawdziwą perełką na wyspie Krk. Znajduje się ono bowiem w całości na szczycie klifu. Będąc tam możemy więc nie tylko zwiedzać, ale także podziwiać absolutnie magiczną panoramę.
  • Port Voz – to z kolei niewielki port rybacki, z którego roztacza się niesamowity widok na most na wyspę Krk i Adriatyk.

Jak więc widać, wyspa Krk ma nam do zaoferowania niezliczoną ilość atrakcji. Powyżej zostały wymienione jedynie najważniejsze z nich, jednak będąc tam, możemy zdecydować się na wiele więcej!

Wyspa Krk – plaże

Wyspa Krk może pochwalić się prawdziwie niesamowicie ukształtowaną linią brzegową. Turyści jadąc tam doskonale zdają sobie sprawę z tego, że będą oni mogli skorzystać z malowniczych plaż i ciepłych wód Morza Adriatyckiego. Jednak które plaże na wyspie Krk można zaliczyć do najpiękniejszych? Otóż warto tu wskazać na:

  • Plaża Porporela – to plaża piaszczysta znajdująca się w mieście Krk. Została ona oznaczona błękitną flagą.
  • Plaża Hotel Koralj – to z kolei plaża prywatna, należąca do hotelu w mieście Krk, jednak każdy za drobną opłatą może z niej skorzystać. Ta plaża również jest oznaczona błękitną flagą.
  • Plaża Redagara – to niewielka i skrzętnie schowana plaża kamienisto – piaszczysta w miasteczku Valda Gara.
  • Plaża Plav – to również jedna z plaż w mieście Krk, która została oznaczona błękitną flagą.

Można więc śmiało powiedzieć, że największa wyspa Chorwacka z pewnością zagwarantuje nam wiele miejsc do wypoczynku w promieniach słońca.

Ceny na wyspie Krk

Z uwagi na to, że wyspa Krk stała się celem turystycznym, możemy spodziewać się nieco wyższych cen niż w mniej popularnych miejscowościach w Chorwacji. Dla przykładu za litr mleka na wyspie Krk zapłacimy około 1,10 euro, zaś za butelkę piwa – znanej marki – zapłacimy już 1,80 euro. Z kolei za dobry i dwudaniowy obiad w ekskluzywnej restauracji możemy zapłacić nawet 20 – 25 euro dla jednej osoby. Ceny noclegów – szczególnie w sezonie turystycznym – również mogą być nieco wyższe – nawet w okolicy 150 – 200 złotych za noc. Sam wyjazd nie powinien jednak zbytnio nadwerężyć naszych możliwości budżetowych, gdyż loty do Rijeki można zarezerwować nawet za około 700 złotych w obie strony.