15 lut Brak komentarzy admin Podróże , ,

Jeden z najbardziej zjawiskowych krajów świata rozciągający się pomiędzy Andami i Pacyfikiem – mowa oczywiście o niezwykłym Chile, którego dziewicza przyroda oraz rozciągające się niekiedy kilometrami pustkowia pełne zabytków liczących tysiące lat przyciąga turystów z całego świata. Jest to miejsce warte odwiedzenia o każdej porze roku.

Kolorowe miasteczko
Nieopodal stolicy Santiago uważny turysta może znaleźć zjawiskowy port Valparaiso, którego tradycja sięga 500 lat. Jest to miasto charakterystyczne pod względem kolorów spotykanych na każdym rogu: żółty, czerwony i niebieski to dominujące barwy panujące wśród zabudowań zlokalizowanych na stromym zboczu, który niemal zatapia się w oceanie. „Perła Pacyfiku” zachwyca nie tylko swoją wielobarwnością, ale również specyfiką w konstrukcjach budowlanych, zwłaszcza wymyślnie udekorowanych i ozdobionych schodach oraz kolorowych muralach. Centralny punkt miast czyli Plaza Sotomayor ukrywa niesamowity labirynt krętych alejek. Można trafić tu na często odbywające się wydarzenia kulturalne i uliczne występy (nie bez powodu miasto jest nazywane artystyczną bohemą). Jednym z wyróżników Valparaiso są kolejki pozwalające na szybkie dostanie się do wysoko mieszczących się partii miasta.

Kilkudniowa wyprawa trekkingowa
Południe Chile należące do Parku Narodowego Torres del Paine pozwala na długie wyprawy trekkingowe. Obszar pieszych tras rozciąga się pośród skalnych szczytów i jezior wypełnionych flamingami. Wszystko to otaczają lodowce i lasy, a szczyty mają niemal pionową budowę. Miesiące najbardziej nadające się na trekking to grudzień, styczeń, luty i marzec, choć zawsze trzeba mieć na uwadze zmienne warunki pogodowe.

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej
Jedną z największych atrakcji kraju są ciągnące się prze prawie 4 tysiące kilometrów wybrzeża. Najbardziej odizolowanych ląd świat czyli Wyspa Wielkanocna to miejsce monumentalnych posągów, które funkcjonują w zbiorowej świadomości jako Moai. Miejscowi Polinezyjczycy wyrzeźbili w wulkanicznych skałach słynne na całym świecie głowy. Ich historia zaczęła się pomiędzy XI i XII wiekiem. Co tajemnicze i dotąd niewyjaśnione, to fakt przenoszenia nawet 20-tonowych skał przez ówczesną ludność. Wszystkie posągi są własnością Parku Narodowego Rapa Nui, a na wyspę można dostać się za pomocą samolotu kursującego codziennie.

Suche miejsce Ziemi
Chile opisują nie tylko wysokie, pionowe szczyty, zagadkowa wyspa, niesamowicie długie oceaniczne wybrzeże, ale również pustynia – Atakama. Rozciągający się 105 m2 obszar nigdy nie zanotował żadnych opadów. W miejscu pustyni można zobaczyć Dolinę Valle de la Luna o istnie księżycowym krajobrazie podobnym do tego spotykanego na planecie Mars. Warta odwiedzenia jest również błękitna solanka Laguna Verde oraz niestety trudno dostępny obszar El Tatio z wybuchającymi gejzerami. Gorące źródła Termos Banos to bez wątpienia jeden z najciekawszych obszarów Chile. Kraj ten zaskakuje również rozległymi solnymi jeziorami, dolina śmierci oraz dinozaurów.