3 lip Brak komentarzy admin Podróże , ,

Nie ma na świecie dużego miasta, które nie miałoby mniejszych lub większych problemów z miejscami parkingowymi. Najtrudniej znaleźć odpowiednie dla nas miejsce w centrum, w pobliżu centr biznesowych oraz dużych obiektach użyteczności publicznej takich jak dworce czy lotnisko.

Polskie miasta należą do czołówki najbardziej zakorkowanych miast Europy. Łódź pod tym niechlubnym względem przebija aglomeracje większe, gęściej zamieszkane. Mam na myśli takie miejsca jak Paryż, Londyn czy Madryt. Poznań nie jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, ale także tutaj występuje brak odpowiedniej przepustowości.

Problem korków pośrednio łączy się też z kłopotem związanym z miejscami parkingowymi. Wiele samochodów w owych zakorkowanych miastach będzie chciało się zatrzymać. Zajmą wiele przestrzeni, której dużym miastom coraz bardziej brakuje. Beton zalewa tereny zielone. Mimo to wciąż brakuje przestrzeni parkingowej.

Nie jest to powód do dumy. Zamiast o problemie mówić należałoby podjąć działania w celu jego rozwiązania. Takie próby są oczywiście podejmowane. Coraz częściej spotykamy podziemne parkingi. Nierzadko sięgające wiele pięter wgłąb. Zarządcy miast wykorzystują każdy skrawek terenu, aby usprawnić ruch i umożliwić parkowanie przynajmniej we względnym pobliżu centrum. Niekiedy nie ma innego wyjścia i centra miast są zamykane dla ruchu samochodowego. Wynika to z faktu niemożności zaspokojenia podaży miejsc parkingowych, a wtedy na ulicach, chodnikach, skrajach parków dzieją się rzeczy dantejskie. Każdy skrawek przestrzeni zapełniają samochody, a korzystanie z obiektów w centrum staje się uciążliwe, a w skrajnych przypadkach zagrażające zdrowiu z powodu nagromadzenia zanieczyszczeń ze spalin.

Jak sobie więc radzić z parkowaniem w Poznaniu? Gdzie szukać miejsc parkingowych? Co gdy chcielibyśmy zostawić nasz samochód w pobliżu lotniska, a potem po powrocie z podróży od razu wsiąść do niego i komfortowo wrócić do domu. Oczywiście przy odrobinie szczęścia jest to możliwe. Parkingi w okolicach lotniska są dostępne. Można znaleźć darmowe miejsca parkingowe, można też za nie zapłacić. Jednak popyt jest tak duży, że w skrajnych przypadkach może nie udać się nam zaparkować tak, gdzie byśmy chcieli.

Lotnisko to miejsce, przez które przepływa nieprzerwany strumień ludzi. Tam gdzie tłum zawsze powstaje większa anonimowość, a także tendencja do mniejszego zwracania uwagi, co dzieje się wokół nas. Wynika to oczywiście z nadmiaru bodźców. Jeśli posiadamy drogi samochód, taki, który kusiłby złodzieja, istnieje prawdopodobieństwo kradzieży. Możemy też wrócić z daleka i stwierdzić, że nasz pojazd został zadrapany lub poważniej uszkodzony Czy to za sprawą celowego działania, czy przypadku.
Bezpieczniej zostawić samochód na parkingu strzeżonym. Czy to naziemnym, czy podziemnym. Nadzorujący całą dobę będzie miał oko nasze auto. Nie zawsze takie miejsca znajdują się w pobliżu lotniska. Jednak Poznań ma świetnie rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Na lotnisko bez problemu dojedziemy tramwajem. Możemy też skorzystać z taksówki.