To metropolia zorganizowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie zaskakuje fakt, iż jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i bogatych miast na ziemi. A to ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie uwolnioną strefę ekonomiczną. Pomyśleć, iż niegdyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Będąc w Dubaju doświadczymy blichtr, zobaczymy nowatorskie projekty budynków, a dodatkowo rewelacyjne atrakcje turystyczne.

Na początku trzeba obejrzeć panoramę Dubaju z 124-go poziomu Burj Khalifa czyli najwyższego budynku świata. Aby wspiąć się na górę, wystarczy wejść do nowoczesnej windy, która jedzie z szybkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło architektoniczne będące znakiem modernistycznej inżynierii, hołdem dla nauki, technologii oraz wzornictwa. Pokazuje niezwykle szybki rozwój, a także pełni funkcję symbolu przepychu z którym są związane niektóre kraje Bliskiego Wschodu.

Spacerując w okolicy tego wieżowca, da się spotkać fantastyczne multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Wybudowane są one na 12-hektarowym jeziorze i posiadają rozbudowany, wielowymiarowy, okazały repertuar muzyczny, a wody ze skaczącej fontanny potrafią wypuścić strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Będąc w tym miejscu przede wszystkim trzeba skorzystać z najnowocześniejszego metra na świecie. Jeżeli znajdziesz się w pierwszym wagonie, możesz poczuć się jak kierujący – metro bowiem nie posiada go i jest zupełnie zautomatyzowane. Z perspektywy przedniej szyby można oglądać rewelacyjne widoki tego współczesnego miasta.

Dubaj zadziwia takim atrakcjami jak budowanie bałwana i wyścig na nartach – dla tego miasta nie ma w ogóle znaczenia, iż mieści się w zasadzie na pustyni. Zrobienie tych rzeczy jest możliwe w galerii handlowej Mall of the Emirates.

Wśród widoków wartych obejrzenia jest dzielnica Dubai Marina, która rozciąga się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Wzniesione są w tym miejscu drapacze chmur, galerie handlowe, sklepy i niesamowity trakt spacerowy, który po zapadnięciu wieczoru odsłania podświetlony port.

Jeżeli tylko zechcesz wypić kawę, najlepiej zahaczyć o pierwszą kawiarnię na ziemi która oferuje najwyższej klasy mleko wielbłądziego pochodzenia. Można również poczuć smak takiego wyjątkowego przysmaku w kształcie lodów lub deserów.

Jeśli najmocniej zależy ci na znalezieniu oryginalnych pamiątek, można wpaść do Gold Souk i wynegocjować najlepszą kwotę za złotą biżuterię.

Godnym odwiedzenia punktem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które kojarzą się z tym miejscem jak żadna inna atrakcja. Są symbolem Dubaju i składają się kompleksu dwóch wież, których podstawy są w kształcie trójkąta: Emirates Towers Hotel oraz Emirates Office Tower.

Dubaj jest równoznaczny z bogactwem także pod kątem architektonicznym. Burj Al-Arab czyli symbol tego miejsca stanowi możliwe że najbardziej rozpoznawalny na ziemi wyjątkowy hotel. Budowla ma kształt wielkiego żagla. Jej wzniesienie to 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Wszyscy goście hotelu otrzymują w pakiecie nielimitowany w żaden sposób dostęp do parku wodnego Wild Wadi. Hotel ten stanowi część całego kompleksu turystycznego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego wyjątkowych budowli jest ta w kształcie fali.

Będąc w tym miejscu dostrzeżemy ponadto wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przypomina zamek z baśni o Alladynie.

Warto też znaleźć chwilę czasu na przepłynięcie Dubai Creek w sposób tradycyjny – przy użyciu drewnianej łodzi (abra) a także zjeść obiad w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. Takie miejsce jest złożone z plątaniny ciemnych uliczek charakteryzujących się specyficznym arabskim stylem.

W dalszej kolejności warto wybrać się do Union House, a później skorzystać z wycieczki w stronę Abu Dhabi, gdzie będziesz mieć szansę obejrzenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla fanów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu na świecie.

Znanym i uwielbianym w mieście sportem są zawody wielbłądów, można powiedzieć, iż to narodowy sport Arabów, zatem nie powinno go zabraknąć nawet w tak modernistycznym mieście. Dla spragnionych przygód, są opcje, żeby także udać się na pustynne safari i odbyć emocjonujący przejazd terenowy przez pustynne wydmy. Tymczasem dla tych najbardziej śmiałych, Dubaj przygotował skok ze spadochronem, który można wykonać u podnóża sztucznej palmy Palm Jumeirah.