Dawna stolica i jedno z najpiękniejszych oraz najczęściej odwiedzanych miast w Polsce – Kraków to obowiązkowa pozycja na wakacyjnej liście. Nawet podczas dłuższego pobytu na pewno nie będziesz się nudził. Poznaj pięć miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć podczas wizyty w Krakowie.

Wizyta na Wawelu

Wakacje w Krakowie to moc historycznych atrakcji. Obowiązkowym punktem wycieczki powinna być wizyta na Wawelu. Ta historyczna siedziba polskich władców, malowniczo położona nad brzegiem Wisły, jest prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną wizytówką miasta. Wzgórze z kompleksem budynków zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytek możesz zwiedzić sam lub w towarzystwie znakomitych krakowskich przewodników. Już od pierwszej chwili możesz poczuć się jak jeden z polskich władców. Wśród atrakcji czeka na ciebie m.in. Dzwon Zygmunta, katedra z grobami prawie wszystkich królów polskich oraz innych ważnych osobistości, Zamek Królewski, jaskinia krasowa Smocza Jama czy też zjawiskowe Ogrody Królewskie w renesansowym stylu.

Rynek Główny w Krakowie: Sukiennice i Kościół Mariacki

Ciekawe miejsca w Polsce? Na krakowskim rynku na pewno nie będziesz się nudził. Centralnym punktem sporych rozmiarów placu są Sukiennice z licznymi sklepikami z pamiątkami, kawiarniami oraz wejściem do podziemnego muzeum. Sporo czasu warto również poświęcić na zwiedzenie zabytkowych kościołów wokół rynku, ze słynnym kościołem Mariackim na czele. To właśnie z wieży tej świątyni odgrywany jest hejnał mariacki.

Pełen uroku Kazimierz

Jeśli chcesz poczuć prawdziwego ducha Krakowa, to koniecznie musisz zajrzeć do jednej z najpiękniejszych dzielnic miasta, w której od wieków przeplatały się różne religie i kultury. Turystyka w Kazimierzu od lat przeżywa renesans ze względu na liczne wydarzenia kulturalne oraz niewątpliwy urok odrestaurowanych uliczek. Warto odwiedzić zabytkowe synagogi oraz kościoły opowiadające historię dzielnicy. Sporą popularnością cieszy się również Festiwal Kultury Żydowskiej. W żadnym innym miejscu nie znajdziesz tak niepowtarzalnych kawiarni jak w Kazimierzu.

Przywitaj się ze Smokiem Wawelskim

Wizyty w Krakowie nie można zakończyć bez pamiątkowego zdjęcia pod kultową rzeźbą przedstawiającą legendarnego Smoka Wawelskiego. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki znajduje się nieopodal Wawelu, tuż nad brzegiem Wisły. Rzeźba cieszy się ogromną popularnością wśród turystów przede wszystkim ze względu na fakt, że smok co trzy minuty zieje ogniem, co zdecydowanie warto uchwycić na fotografii.

W obronie Krakowa: Barbakan

W pobliżu Rynku Głównego i niedaleko Bramy Floriańskiej znajduje się jedna z ważniejszych fortyfikacji obronnych dawnego Krakowa, czyli Barbakan. Budowla została wzniesiona w drugiej połowie XV wieku za panowania króla Jana Olbrachta. Budowla w stylu gotyckim robi wrażenie zarówno za dnia, jak i w podświetlonej wersji nocą. Prawdziwa perełka architektoniczna, która przetrwała stulecia burzliwej historii Krakowa. Barbakan na pewno przypadnie do gustu fanom historii, zwłaszcza tym zainteresowanym kwestiami obronności.