22 lut Brak komentarzy admin Podróże , ,

Pikantne burrito, sombrero, pływające ogrody, barwne czaszki i La Catrina z okazji Fiesta de los Muertos – to skojarzenia przychodzące na myśl, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaoferowania kraj zaludniony niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne zwiedzanie miasta to podziwianie placów i niezwykłych świątyni. Ciekawostką jest to, iż w otoczeniu ołtarzy niektórzy chcą zamontować kłódki z prośbami o szczęście i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla bogobojnych złoczyńców. Nieudawaną kulturę i zwykłych mieszkańców tego kraju można poznać w wielu różnorodnych okolicach. Poznawanie miasta polecamy zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z najprzestronniejszych stadionów na świecie). Całkiem sporo powie turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (głównie prezentuje twórczość Dalego). W Megalopolis koniecznie trzeba zobaczyć barokowo-klasycystyczną katedrę budowaną w latach 1563-1567, która osiąga wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z największych katedr zbudowanych na świecie. Kolejny rekord należy do placu w mieście, którego powierzchnia dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mówimy oczywiście o Placu Konstytucji (znanym też pod nazwą Zócalo). Tuż obok da się dostrzec wzniesiony na azteckich ruinach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na zapoznaniu się z lokalną architekturą, najlepszym na to pomysłem jest podróż do niedalekiego miasteczka Guanajuato, które stanowi mieszankę ciasnych przesmyków, rynków i kolorowych zabudowań – najlepszy przykład iberyjskiej twórczości epoki kolonialnej. Wśród domów pochodzących z czasów kolonizacji, należy zwiedzić też kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać legendę z dreszczykiem.

Popularne ruiny

Wśród największych atrakcji dla turystów Meksyk wskazuje Palenqué to jest pozostałości miasta Majów. Miejscowość ta jest położona w południowym Meksyku w stanie Chiapas, gdzie mieści się również stanowisko archeologiczne stanowiące główną atrakcję. Ruiny dawnego terytorium zamieszkiwanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a poznanego bagatela w 1746r. zapewniają mnóstwo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Kamienne budowle wyłaniające się z dżungli tropikalnej to widok, który powinien zobaczyć każdy odwiedzający ten kraj. Oczywiście największą reakcję wśród podróżników wzbudza Świątynia Inskrypcji to jest miejsce pochówku Pakala Wielkiego – legendarnego władcy. To miejsce czci przybiera formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na którą składa się dziewięć stopni. Docierając na szczyt zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabudowania Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na odwiedzenie? Rzecz jasna resztki podziemnego akweduktu który łączył pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż życia

Aztekowie i Majowie poważnie przyczynili się do kształtu dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji taki budowle jak starożytny kompleks pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a także El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To jeden z siedmiu nowych cudów świata, z tego powodu trzeba go odwiedzić. Te ogromne przestrzenie obfitujące w ruiny dawnych zabudowań budzą podziw nie tylko między archeologami, ale staną się niemałą atrakcją dla amatorów Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, trzeba odwiedzić pierwszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno zapominać ponadto o azteckim centrum kultu – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć przygodę życia?

Pasmo Sierra Madre de Chiapas to świetna okazja na zobaczenie pereł schowanych w naturze. Płynąca tam rzeka Grijalva wpływa na prastary Kanion Sumidero. Jest możliwym skorzystać z dwugodzinnego rejsu łodzią przez wąwóz, aby mieć gwarancję niezapomnianych przeżyć. To bardzo spektakularne miejsce, które jest projektem samej natury bez pomocy człowieka. Znajduje tu schronienie sporo drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Można również zajechać do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Jeśli pragniemy zobaczyć jak w Meksyku mają się słoneczne plaże i ośrodki wczasowe, natychmiast należy udać się do jego wakacyjnej wizytówki czyli do Cancún, gdzie warto zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najistotniejszych atrakcji zapewniających turystom piorunujące wrażenia można wymienić również: cenota schowane pomiędzy kamiennymi skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których można spotkać flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, wspaniała Laguna i jeszcze cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Można również wybrać się na podziwianie imponującego, gigantycznego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w miejscowości Atlixco.